przystanek autobusowy

Jakie oznakowanie poziome stosuje się przy przystankach komunikacji miejskiej?

Przystanki komunikacji miejskiej stanowią ważny element infrastruktury każdej metropolii. Odpowiednie oznaczenie miejsca zatrzymania się autobusu lub tramwaju może stanowić ważny element w zapewnieniu bezpieczeństwa pasażerom oraz odpowiednio organizuje ruch drogowy. Poznaj najważniejsze informacje o oznakowaniu poziomym przystanków komunikacji miejskiej!

Znaki poziome wydzielające przystanek

Poruszając się po drogach, zarówno jako kierowca, jak i pasażer czy pieszy, napotykamy różnego rodzaju znaki. Te najczęściej kojarzone to znaki drogowe pionowe, specjalnie ustawione na poboczu jezdni, wskazujące np. pierwszeństwo przejazdu lub zakaz wyprzedzania. Poza tym świetnie znane są też sygnalizacje świetlne, które kierują ruchem na skrzyżowaniach. Nie mniej ważne są natomiast znaki namalowane bezpośrednio na jezdni, czyli znaki poziome. Są one wskazówką sugerującą nam sposób poruszania się, często dopełniają znaki pionowe. Takie znaki drogowe wyznaczają także przystanek komunikacji miejskiej. O jakich konkretnie symbolach mowa?

Zatoczki autobusowe (często wyposażone w wiaty i specjalne informacyjne tablice) wyznaczone są przez oznakowanie poziome p7a, czyli przerywane kostki, które wskazują na krawędź jezdni. Najbardziej rozpoznawalny znak poziomy sygnalizujący przystanek komunikacji miejski to P-17, czyli namalowana, zygzakowata linia. Linia ta pełni funkcję informacyjną, wskazuje strefę bezpieczeństwa dla pieszych oraz granicę obszaru, w którym pojazdy komunikacji miejskiej mogą się zatrzymać. W tym miejscu wysiadają też pasażerowie. Oznakowanie poziome ma informować innych kierowców o konieczności zachowania szczególnej ostrożności. Należy o tym pamiętać zwłaszcza jeżeli wysiadanie odbywa się na jezdni.

Po co stosuje się oznakowanie poziome przy przystankach komunikacji miejskiej?

Oznakowanie poziome informuje nas o prawidłowym poruszaniu się na drogach. Może stanowić dopełnienie znaku pionowego, albo funkcjonować samodzielnie. W przypadku znaku P-17 mamy do czynienia z wyznaczeniem strefy postojowej komunikacji miejskiej. Namalowany zygzak daje znać pozostałym kierowcom o konieczności zatrzymania się. Jest to szczególnie potrzebne jeżeli mamy do czynienia z przystankiem znajdującym się na jezdni, gdzie kierowcy muszą się zatrzymać, by pasażerowie tramwaju lub autobusu mogli wysiąść. Z czasem jednak symbole mogą ścierać się, dlatego ważne jest systematyczne poprawianie linii. Unistop to profesjonalna firma, która zadba o odmalowanie znaków poziomych. Wyraźne oznakowanie da kierowcom jasny obraz sytuacji, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie prawdopodobnych, niebezpiecznych sytuacji.

Jakie jeszcze dodatkowe znaki mogą sygnalizować przystanek?

Poza wspomnianymi znakami P-17 i p7a, które są poziomymi oznakowaniami na jezdni, spotkać się możemy ze znakami pionowymi z ikoną autobusu, bądź tramwaju, czyli D-15 i D-17. Wyznaczają one dokładne miejsce przystanku komunikacji miejskiej. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak stosowanie nie tylko znaków pionowych, ale także poziomych. Dzięki temu kierowcy będą wyraźnie widzieli miejsce wsiadania i wysiadania pasażerów. Namalowane na jezdni znaki nie umkną ich uwadze i będą wiedzieć, gdzie dokładnie powinni zatrzymać swój pojazd.

Przystanki komunikacji miejskiej wyznaczają nie tylko znaki pionowe, ale także bardzo ważne oznakowanie poziome. Wyraźnie namalowane symbole pomagają w zachowaniu porządku na drodze i ułatwiają poprawne poruszanie się kierowcom. Skorzystaj z naszych usług i zadbaj o bezpieczeństwo na jezdni!