Akcja “Zebra nie błądzi” już w środę!

Zebra naklejkaŚląskie przejścia dla pieszych są najniebezpieczniejsze w Polsce – w styczniu aż 94 wypadki miały miejsce w okolicach pasów. 23 marca w ramach akcji „Zebra nie błądzi” Unistop w asyście policji sprawdzi zachowania przechodniów na najgroźniejszych, katowickich przejściach.

Wojewódzka Komeda Policji w Katowicach w połowie lutego zainaugurowała pierwszą edycję kampanii „Daj znak”, która ma sprowokować pieszych do podnoszenia ręki przed wejściem na jezdnię. Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem pieszych nie jest brak oznakowania lub odpowiedniej infrastruktury, a nieuwaga. Wielu wypadków można było uniknąć, choćby przez prosty gest uniesienia ręki i zwrócenie uwagi kierowcy. – Pamiętamy wszyscy te zachowania z przedszkola. Nie ma znaczenia, co kierowca o nas pomyśli. Ważne, że zasygnalizujemy intencje i damy mu szansę na zatrzymanie się. Dzięki temu bezpiecznie dotrzemy do pracy lub domu. Dobre nawyki wymagają ciągłej edukacji i przypominania zasad – mówi asp. Jacek Prokop z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Zebra na Mikołowskiej

Pod względem technologicznym polskie “zebry” nie ustępują tym znanym z europejskich dróg. Budowa wysepek czy inwestycja w nowoczesną infrastrukturę (np. znaki aktywne) zwiększają widoczność przejść dla pieszych, ale równie ważne jest ciągłe uświadamianie i wpływanie na postawy uczestników ruchu drogowego. – Zależy nam, aby w tych miejscach było naprawdę bezpieczenie. Żeby coś zmienić, warto jednak zacząć od siebie. Dlatego w ramach akcji “Zebra nie błądzi” chcemy pomóc w edukacji pieszych i wesprzeć akcję “Daj znak”. Wierzymy, że tak uda się wpłynąć na ograniczenie liczby śmiertelnych zdarzeń – mówi Aneta Rymer-Gromska, właściciel firmy Unistop.

Akcja „Zebra nie błądzi” odbędzie się w dwóch miejscach jednocześnie – na ul. Mikołowskiej oraz Sokolskiej. Znajdują się tam należące do najniebezpieczniejszych przejścia w Katowicach (na pierwszym doszło w 2015 roku do sześciu wypadków). Sprawdzimy, czy korzystający z nich piesi podnoszą rękę, by zasygnalizować swój zamiar kierowcom zgodnie z akcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach „Daj znak”. Każdego przechodnia spytamy o zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię i wręczymy odblaskową naklejkę „Zebra nie błądzi”.

Ostrożnie na Wielkanoc

Unistop nieprzypadkowo przeprowadza akcję tuż przed Wielkanocą – jak wskazują statystyki, to jeden z najniebezpieczniejszych weekendów na drogach w ciągu roku. Pod względem liczby wypadków wyprzedza nawet Boże Narodzenie. W 2015 roku podczas Wielkiego Tygodnia i świątecznego poniedziałku policja odnotowała 291 zdarzeń, a w trakcie grudniowych świąt – 229. Liczymy, że dzięki dobrym praktykom stosowanym przez pieszych, tym razem uda się uniknąć tak tragicznych statystyk.

Informacje na temat akcji „Zebra nie błądzi”:

Data: środa, 23 marca
Start: godz. 16:00
Miejsce akcji: Katowice
– przejście dla pieszych na ul. Mikołowskiej (na wysokości AWF i stacji benzynowej) -> w ubiegłym roku doszło tu do sześciu wypadków,
– przejście dla pieszych na ul. Sokolskiej (w okolicach skrzyżowania z ul. Opolską).
Zakończenie: godz. 20:00

Dowiedz się więcej o akcji “Daj znak” –> Śląsk daje znak na przejściach, Unistop włącza się do akcji
Zobacz, jak Heniek szykował się do akcji: –> Operacja “Zebra”, czyli Heniek rusza na misję