Pół tysiąca katowiczan dało znak z zebrami Unistop

IMG_5235Dwie zebry w centrum Katowic, ponad 500 przechodniów i zainteresowanie ogólnopolskich mediów. Dzięki naszej akcji „Zebra nie błądzi” kolejne osoby dowiedziały się o zasadach bezpiecznego korzystania z przejść dla pieszych.

Na co dzień firma Unistop wyposaża śląskie drogi w znaki, oznakowanie poziome i inne elementy bezpieczeństwa ruchu. Tu jednak każdy wie, że oprócz sprawdzonych rozwiązań i nowoczesnej technologii niezwykle istotna jest również świadomość uczestników ruchu. A często dopada ich niestety rutyna. Właśnie dlatego zorganizowaliśmy akcję „Zebra nie błądzi”, wspierając kampanię Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach „Daj znak”.

Od lutego Policja namawia pieszych do podnoszenia ręki przed wejściem na pasy. A my?

23 marca w Katowicach zjawiliśmy się na najniebezpieczniejszych przejściach dla pieszych w Katowicach, czyli przy ul. Mikołowskiej i Sokolskiej (na pierwszym z nich doszło w ubiegłym roku do sześciu wypadków). Nasi ludzie, a raczej “ludzie-zebry”, jak określiła ich Gazeta Wyborcza, bo mieli na sobie stroje rodem z Afryki, pokazywali przechodniom jak zwracać uwagę kierowców. Tych uważnych i chętnych do nauki nagradzali odblaskowymi naklejkami „Zebra nie błądzi”.

Zasięg i skuteczność akcji przeszły najśmielsze oczekiwania. Wyedukowaliśmy ponad 500 pieszych! Wielu z nich, po otrzymaniu wskazówek, chętnie przeszło przez pasy jeszcze raz. Tym razem z uniesioną do góry ręką.

Nasza akcja spotkała się też ze sporym zainteresowaniem lokalnych i ogólnopolskich mediów, m.in. TVN Turbo, Gazety Wyborczej, Dziennika Zachodniego, Faktu, TV Silesia, Polskiego Radia Katowice, Radia Piekary, Radia eM czy Naszego Miasta. – Czasami wystarczy prosty gest czy odblaskowy drobiazg, by uniknąć groźnego wypadku. Wierzymy, że promując takie zachowania uda nam się wpłynąć na ograniczenie niebezpiecznych zdarzeń – podkreśla Aneta Rymer-Gromska, właściciel firmy Unistop.

Już wiemy, że warto było się zaangażować – Komenda Miejska Policji w Katowicach również nie kryła zadowolenia. Mamy zaproszenia do zorganizowania kolejnej edycji, więc już zabieramy się do pracy.

IMG_5242
„Zebra nie błądzi” – zobaczcie wybrane relacje mediów:

Dziennik Zachodni: http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/katowice/a/akcja-policji-zebry-przeprowadzaly-ludzi-przez-pasy-w-katowicach,9780817

Gazeta Wyborcza: http://katowice.wyborcza.pl/katowice/1,35063,19815098,ludzie-zebry-wyszli-na-przejscia-dla-pieszych-w-katowicach.html

Fakt: http://www.fakt.pl/slask/katowice-zebry-na-pasach-,artykuly,620542.html

TV Silesia: http://www.tvs.pl/informacje/ludzie-przebrani-za-zebry-w-centrum-katowic-zdjecia-o-co-tu-chodzi