Ludzie-zebry znowu wychodzą na ulice – tym razem w Siemianowicach!

Dla pieszych rok 2016 przeZebra naklejkajdzie do historii jako jeden z najniebezpieczniejszych. W ciągu zaledwie dwóch lat liczba wypadków z ich udziałem wzrosła ponad dwukrotnie! W ramach II edycji akcji „Zebra nie błądzi” ludzie-zebry pokażą mieszkańcom Siemianowic Śląskich, jak bezpiecznie przechodzić przez pasy.

Liczba wypadków z udziałem pieszych jest coraz większa. W ostatnich trzech latach w samych Siemianowicach Śląskich wzrosła ona o 157% (z 7 do 18 rocznie)! Na bezpieczne przechodzenie przez jezdnię warto zwrócić uwagę właśnie teraz, u progu najgorszej dla pieszych pory roku. Według statystyk siemianowickiej policji najwięcej wypadków z udziałem przechodniów ma miejsce w styczniu (łącznie 8 w ostatnich 3 latach), najczęściej w piątki między godziną 15:00 a 18:00.

Dystrybutor znaków drogowych Unistop już po raz drugi organizuje akcję „Zebra nie błądzi”, która nawiązuje do kampanii „Daj znak” Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz kampanii „Bądź widoczny bądź bezpieczny” prowadzonej przez prezydenta Siemianowic Śląskich. W najbliższy piątek (9.12) w godzinach 9:00-11:00 (ul. Staszica i ul. Kapicy) i 11:30-13:30 (ul. Oświęcimska i ul. Wróblewskiego) ludzie przebrani za zebry sprawdzą, czy zgodnie z zaleceniami śląskiej policji piesi podnoszą rękę, by zwrócić uwagę kierowców przed wejściem na jezdnię. – Wybór tych lokalizacji jest nieprzypadkowy. Akcja odbędzie się w rejonie przejść dla pieszych, gdzie najczęściej dochodziło do zdarzeń drogowych w mieście. Tylko na ul. Kapicy, Wróblewskiego i Świerczewskiego odnotowaliśmy w tym roku już 8 wypadków – mówi podkom. Krzysztof Lampa, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP Siemianowice Śląskie.

Celem akcji jest utrwalanie dobrych nawyków przy przechodzeniu przez jezdnię. Zwłaszcza wśród najmłodszych. – Kładziemy ogromny nacisk na profilaktykę i edukację najmłodszych członków naszego społeczeństwa. Organizujemy cykliczne zajęcia z przepisów ruchu drogowego i widzimy, jak dzieci aktywnie włączają się w program – podkreśla Komendant Straży Miejskiej w Siemianowicach Śl., Angelika Wojciechowska. – Funkcjonariusze ruchu drogowego od lat uczestniczą w licznych spotkaniach profilaktycznych kierowanych zarówno do najmłodszych, jak i seniorów. Cieszymy się, że teraz wszyscy połączymy siły, by edukować przechodniów na rzecz poprawy ich bezpieczeństwa – zaznacza podkom. Krzysztof Lampa.

Na miejscu akcji, oprócz organizatora, pojawią się również przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Siemianowicach Śląskich, Policji oraz Straży Miejskiej.

Dzięki pierwszej edycji akcji „Zebra nie błądzi” przez najgroźniejsze przejścia w Katowicach bezpiecznie przeszło ok. pół tysiąca osób, co zwróciło uwagę ogólnopolskich i lokalnych mediów, m.in. TVN Turbo, Gazety Wyborczej czy Dziennika Zachodniego.