„Śpiący policjant” zadziała w wakacje
Nowoczesne masy do oznakowania poziomego na jezdni, wymiana lub uzupełnienie znaków pionowych, barierek przy szkołach – wakacje w Unistop rozpoczęły się intensywnie. Cel? Poprawić bezpieczeństwo dzieci i zmienić fatalne statystyki dotyczące śmiertelności wśród uczniów.
Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w 2014 roku w polskich szkołach zginęło aż 44 uczniów. To niemal trzykrotnie więcej niż górników w kopalniach. Polska znajduje się też niestety w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o statystyki wypadków drogowych z udziałem dzieci – więcej jest ich tylko na jezdniach w Rumunii. Skuteczne i sprawne oznakowanie dróg w pobliżu szkół jest jednym z elementów, który ma za zadanie poprawę bezpieczeństwa najmłodszych i tym samym zmianę na lepsze feralnych statystyk. Do tego potrzeba jednak odpowiednich warunków, które zachodzą tylko w wakacje.
Pilnują z poziomu jezdni
Gwarancją bezpieczeństwa dzieci jest zachowanie szczególnej ostrożności przez kierowców. Badania wskazują, że szczególnie w tym względzie sprawdzają się progi zwalniające i wypukłości, bo to bariery, które fizycznie oddziałują na samochód i wymuszają konkretne zachowania – przede wszystkim znaczne ograniczenie prędkości. Prowadząc auto nasz wzrok zawsze jest skupiony na jezdni, dlatego także wyraźne oznakowanie poziome wymusza zachowanie ostrożności. Elementy takiego oznakowania wytwarzane w nowoczesnych technologiach mają wysoką wytrzymałość na ścieranie i zabrudzenia, zapewniają dobrą przyczepność do podłoża, a przy tym zachowują odblaskowość także podczas opadów atmosferycznych.
Wakacje na renowacje
Ze względu na umiejscowienie, montaż UBR, czyli urządzeń bezpieczeństwa ruchu, a także renowacja oznakowania poziomego niosą za sobą szereg wyzwań technologicznych. – Dlatego wakacje to idealny moment na nasze działania. Maleje natężenie ruchu, zmniejsza się ryzyko uszkodzenia oznakowania w trakcie prac, a dzieci z rodzicami bawią się na wakacjach i nie odczuwają utrudnień w ruchu – wyjaśnia Aneta Rymer-Gromska.
Pionowy bezpiecznik
Barierki ochronne podczas roku szkolnego tworzą na chodniku strefę bezpieczeństwa oddzielając wejście do szkoły od jezdni. Wzmacniają także sygnał odbierany przez kierowców. Po 10 miesiącach jednak bardzo często wymagają one wymiany, a wakacje to jedyny moment, w którym można to przeprowadzić bez ryzyka dla dzieci. Podobnie w przypadku znaków pionowych z obowiązkowym przy szkołach znakiem A-17 „uwaga dzieci”. Tu znaczenie ma kąt, wysokość, odległość od krawędzi jezdni, krój pisma, kolor i szereg innych wytycznych określonych rozporządzeniem ministra infrastruktury z 3 lipca 2003 r. Każde odchylenie od normy zmniejsza skuteczność znaku.
Powrót do szkoły
Z końcem sierpnia w całej Polsce policja organizuje coroczne akcje m.in. „Bezpieczny powrót do szkoły”, w ramach których funkcjonariusze uczą dzieci podstawowych zasad ruchu drogowego, ale także sprawdzają, czy oznakowanie wokół szkoły spełnia wszystkie wymagania.