próg zwalniający

Kto może zamontować próg zwalniający na drodze prywatnej, co mówią przepisy?

Drogę prywatną charakteryzują nieco inne zasady, niż drogę publiczną, ale wciąż należy odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo jej użytkowników, np. poprzez progi zwalniające. Montowane są na osiedlach lub na parkingach, mają redukować prędkość i tym samym ograniczać groźne sytuacje. Sprawdź, kto może montować progi zwalniające i jakie obowiązują przepisy!

Po co montować progi zwalniające na drodze prywatnej?

Drogi prywatne odgrywają istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu obiektów mieszkalnych, przemysłowych i gospodarczych, pełniąc często funkcję połączenia z drogami publicznymi. Występują np. na osiedlach, na terenach fabryk, parkingach. Choć zwykle porusza się po nich mniej samochodów niż w przypadku głównych ulic w centrum miasta, to wciąż należy stosować się na nich do zasad bezpieczeństwa. W sytuacji, w której znaki drogowe ograniczające prędkość są niewystarczające, sposobem na zmuszenie kierowców do zdjęcia nogi z gazu są progi zwalniające. Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego sprawiają, że samochody muszą poruszać się wolniej, by w trakcie przejazdu przez przeszkodę nie uszkodzić żadnej części. Na drogach prywatnych montaż progów zwalniających jest ważny przede wszystkim dlatego, że często korzystają z niej także piesi, jak np. na osiedlach czy parkingach przed sklepami. Samochody muszą więc w tej sytuacji zachować szczególną ostrożność i znacznie zredukować prędkość, do czego przyczyniają się progi zwalniające.

Czy można zamontować próg zwalniający na drodze prywatnej?

Montaż progów zwalniających na drogach prywatnych jest możliwy, ale konieczne jest uzyskanie zgody. Decyzję o instalacji podejmuje właściciel lub zarządca drogi. Jeżeli droga jest współdzielona przez kilku właścicieli np. przez spółdzielnię mieszkaniową, wszyscy muszą taki pomysł zaakceptować. Nie ma jednak wyraźnych zakazów, które zabraniałyby montażu progów zwalniających na drogach prywatnych, nawet jeżeli w obawie przed swoimi samochodami sprzeciw będą wyrażali kierowcy. Właściciel ma możliwość zadbania w ten sposób o zwiększenie bezpieczeństwa na drodze prywatnej i to on posiada decyzyjność w tej sprawie.

Zasady montażu progu zwalniającego na drodze prywatnej

Istnieje kilka obostrzeń, do których warto zastosować się przy montażu progów zwalniających. Przede wszystkim taka instalacja na drodze powinna być odpowiednio wykonana. Istnieją różne rodzaje progów np. podłużne, na całej długości drogi lub wyspowe progi quartet. Taka przeszkoda powinna być wykonana z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne oraz intensywne użytkowanie, co zapewni długą żywotność. Odpowiednia wysokość i lokalizacja progu także ma znaczenie. Powinien być on zamontowany w miejscu, w którym faktycznie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa. Próg nie powinien przekroczyć 10 cm, co mogłoby doprowadzić do uszkodzeń samochodu. Ważne jest więc korzystanie z usług profesjonalnej firmy, która prawidłowo zamontuje próg. Dodatkowo należy taką instalację właściwie oznaczyć, żeby poinformować kierowców o występującej przeszkodzie, do czego przydadzą się znaki ostrzegawcze. Brak odpowiedniego oznakowania i ewentualne uszkodzenia pojazdów, które z tego wynikną, mogą narazić zarządcę na niepotrzebne nieprzyjemności.

Odpowiednio wykonany i oznaczony próg zwalniający na drodze prywatnej, umożliwia zredukowanie ryzyka wypadków oraz wymusi ostrożną jazdę. Do montażu przyda się wsparcie profesjonalnej firmy, by wszystko przebiegło poprawnie! Podziel się tym artykułem z innymi i przekaż im tę przydatną wiedzę!