Autobusy poruszające się po ulicach miast mogą zajmować miejsce na specjalnie wydzielonych dla nich pasach. Umożliwia im to szybsze pokonywanie swoich tras i dowiezienie pasażerów do celu. To, że dana część jezdni jest przeznaczona dla pojazdów komunikacji miejskiej, można rozpoznać po szczególnych znakach pionowych i poziomych. Kto jeszcze ma prawo korzystać z buspasów i czym one dokładnie są? Odpowiadamy!
Czym jest pas przeznaczony dla autobusów?
Prawdopodobnie każdy z nas doświadczył trudności w poruszaniu się po zatłoczonych jezdniach w metropoliach. Autobusy i trolejbusy mogą nieco szybciej przejeżdżać przez najbardziej newralgiczne punkty w miastach, dzięki specjalnie wyznaczonym buspasom. Są to wyraźnie wydzielone pasy ruchu, którymi poruszają się pojazdy transportu publicznego. Co ciekawe, pasy te w szczególnie zakorkowanych miastach działają czasem w przedziałach godzinowych. Są to zwykle momenty o największym natężeniu ruchu, np. w godzinach porannych i popołudniowych. Poza tymi godzinami buspasy są dostępne dla wszystkich pojazdów. Należy jednak dokładnie sprawdzać znaki, które nas o takiej sytuacji poinformują.
Jakie znaki wskazują na buspas?
O wyznaczonym na jezdni buspasie uczestników ruchu informują zarówno znaki drogowe pionowe, jak i namalowane na jezdni znaki poziome.
Znaki pionowe
Znaki drogowe pionowe są specjalnie ustawiane na poboczach drogi, by informować kierowców o panującej na jezdni organizacji ruchu. Mogą też zostać umieszczone przy sygnalizacji świetlnej, porządkując sytuację na skrzyżowaniu. Znaki pionowe informujące o buspasie nazywane są D-11 i D-12, są niebieskie, kwadratowe. Ten pierwszy informuje o rozpoczynającym się buspasie, a drugi o już trwającym. Widząc taki podział jezdni, powinniśmy zająć odpowiednie miejsce na drodze, by nie blokować przejeżdżających pojazdów komunikacji miejskiej.
Znaki poziome
Namalowane na jezdniach oznakowanie poziome wskazuje kierowcom na sposób poruszania się na danym pasie. Dzięki temu dowiemy się, który pas służy do jazdy prosto, do skrętu w prawo lub lewo, albo którym mogą poruszać się autobusy. Znaki wykonane z farb akrylowych rozpuszczalnikowych i wodorozcieńczalnych, są wytrzymałe i dobrze widoczne na jezdni. Znak poziomy P-22 to namalowane słowo “BUS”, oznaczające, że po tym pasie poruszać się mogą tylko niektóre pojazdy. Znaki pionowe i poziome często występują razem, żeby przekaz dotarł do każdego kierowcy.
Kto może korzystać z buspasu?
Sama nazwa “buspas” sugeruje, że mogą z niego korzystać pojazdy komunikacji miejskiej, potocznie określane też “busami”. Nie jest to jednak jedyny przypadek, ponieważ po tej wydzielonej części jezdni mogą także jeździć taksówki i rowerzyści. Dodatkowo mogą to być też pojazdy uprzywilejowane, czyli karetki, radiowozy itp., oraz samochody elektryczne, z zielonymi tablicami rejestracyjnymi. Co więcej, odpowiednio oznakowane pojazdy przewożące osoby z niepełnosprawnością także mają prawo poruszać się buspasem. Warto dokładnie sprawdzać znaki, ponieważ to na nich znajduje się adnotacja w razie zmian, np. o godzinach obowiązywania lub dodatkowo dopuszczonych pojazdach. Powinniśmy ściśle przestrzegać tych zasad, by poruszanie się na jezdni było bezpieczne i płynne. W razie złamania przepisów możemy otrzymać mandat w wysokości 100 zł i jeden punkt karny.
Buspas ma usprawnić poruszanie się po jezdni i przyspieszyć podróż pasażerów komunikacji miejskiej. Prawidłowe i wyraźne oznakowanie może przyczynić się do bezpieczeństwa na drodze. Koniecznie przekaż ten artykuł dalej, by dzielić się tą przydatną wiedzą!