W Polsce działa wiele firm, które zajmują się produkcją znaków drogowych. Większość z nich doskonali swoje rzemiosło, aby w infrastrukturze drogowej były jak najlepiej widoczne i wytrzymałe znaki. Ale nie tylko. Oferta tego typu firm często jest znacznie szersza. Co w jej ramach można otrzymać?
- Znaki drogowe – produkcja
- Znaki drogowe – sprzedaż
- Wynajem znaków drogowych
- Montaż znaków drogowych
- Oznakowanie poziome
Znaki drogowe – produkcja
Jak wspomniano już na wstępie, w Polsce działa niejeden producent znaków drogowych. Część firm jest ogólnopolskich – mają swoje siedziby w kilku miastach, reszta – to firmy lokalne. Zarówno małe biznesy, jak i ogromne przedsiębiorstwa. Tak więc w zależności od regionu, może to być firma jak Unistop – producent znaków drogowych Śląsk, która największą działalność prowadzi w ramach jednego województwa, jak i sieć o ogólnokrajowym zasięgu.
Dzisiaj produkcja znaków drogowych odbywa się w nowoczesnych fabrykach. Warto zaznaczyć, że wiele z nich choć pracuje lokalnie, to swoje produkty dostarcza na terenie całego kraju.
Producenci znaków drogowych w Polsce to jednak nie wszystkie firmy, które używają ich w swojej działalności. Oprócz firm, które tworzą znaki, na mapie Polski znajdziemy również przedsiębiorstwa, które znaki drogowe sprzedają, montują lub wynajmują. Co jeszcze mają w swojej ofercie?
Znaki drogowe – sprzedaż
Oznakowanie drogowe w postaci znaków oferowane jest przez wiele firm. Zamawiać je można bezpośrednio u producentów, kupować od lokalnych firm zajmujących się ich montażem, jak i jest możliwość nabycia ich przez Internet.
Bardzo często oferta sklepów ze znakami drogowymi jest kompleksowa. W jednym miejscu można znaleźć wszystkie znaki drogowe, jakie spotkać można na polskich drogach.
Kupić można więc znaki zakazu, znaki nakazu, znaki ostrzegawcze, znaki informacyjne, znaki uzupełniające, znaki kierunku i miejscowości, znaki dodatkowe.
Co więcej, oferowane znaki są dostępne w różnych rozmiarach. Tak, by móc dopasować je do wszystkich rodzajów dróg. Są więc zarówno duże, średnie, małe, jak i mini znaki. Takie, które sprawdzą się na autostradach, drogach ekspresowych, drogach gminnych, jak i na zabytkowych uliczkach.
Dzisiaj znaki produkowane są w bardzo nowoczesnych technologiach, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe. Co więcej, dzięki zastosowaniu metody sitodruku, innowacyjnej folii o wieloletniej trwałości, znaki są niemalże niezniszczalne. Nabyć je można w wersji odblaskowej i nieodblaskowej.
Ale to oczywiście nie wszystko. Do znaków potrzebne są również słupki i uchwyty, a także podkłady do tabliczek. Oprzyrządowanie BAND-IT są to taśmy ze stali nierdzewnej, które stosuje się do mocowania znaków na słupach i innych konstrukcjach o dużej nośności.
Jednak i tak same znaki to nie wszystko, co niezbędne jest do właściwego oznakowania dróg, a przede wszystkim – do zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Kupić można więc nie tylko znaki, ale też urządzenia bezpieczeństwa drogowego. Co to takiego?
Przede wszystkim wymienić należy lustra drogowe. Są wypukłe, mają zwiększony kąt obserwacji. Dzięki temu sprawdzają się w miejscach o ograniczonej widoczności.
W czasie robót drogowych przydają się również takie urządzenia bezpieczeństwa drogowego jak lampy ostrzegawcze, pachołki drogowe, bariery drogowe, barierki, ograniczniki skrajni, pylony, kładki, krawężniki elastyczne separatory z odblaskiem, słupki.
Ale to nie wszystko. W sklepach ze znakami drogowymi kupić można również blokady parkingowe, żeby zabezpieczały dostęp do miejsca parkingowego. W ofercie firm produkujących, sprzedających, ale i montujących znaki drogowe, można znaleźć również stojaki na rowery.
Wynajem znaków drogowych
Prawda jest jednak taka, że choć znaki drogowe nie są bardzo drogie, nie zawsze zachodzi konieczność ich zakupu. Po co mnożyć koszty. Czasami wystarczy wynajem znaków drogowych. Zwłaszcza na czas prowadzenia robót drogowych, gdy po nich wróci stare oznakowanie. Wypożyczalnia znaków drogowych pozwala na czasowe wejście w posiadanie znaków niezbędnych do zorganizowanie na nowo ruchu w okolicach np. prac remontowych.
Montaż znaków drogowych
Bardzo często możliwość wypożyczenia jest powiązania z montażem. Dzięki temu oznakowanie robót drogowych jest nie tylko wykonane w prawidłowy sposób, ale i nie trzeba zajmować się tym, a czas poświęcić własnym sprawom. Taki montaż tablic drogowych wykonany przez wyspecjalizowaną ekipę jest na pewno lepszym rozwiązaniem niż gdyby samemu się za to brać. To pozwala na optymalizację kosztów.
Oznakowanie poziome
Oczywiście same znaki drogowe, a także urządzenia bezpieczeństwa drogowego to nie wszystko jeśli chodzi o oznakowanie dróg. Trzeba zadbać jeszcze o oznakowanie poziome. To nic innego, jak linie, strzałki i napisy na drogach. Najczęściej są powtórzeniem znaków poziomych, ale i bywają ich uzupełnieniem.
Malowanie linii na jezdni najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie, bowiem jest szereg warunków technicznych, jakie muszą spełnić. Muszą być właściwego koloru, wielkości, mieć określony współczynnik odblaskowości. Oczywiście takie oznakowanie poziome cienkowarstwowe i grubowarstwowe musi cechować się wysoką trwałością, odpornością na ścieranie i zabrudzenie.
Jak widać, w temacie znaków drogowych działa wiele firm. Zajmują się ich produkcją, dystrybucją, sprzedażą, montażem, wynajmem i malowaniem (w przypadku znaków poziomych). Tak więc w zależności od potrzeb – da się znaleźć właściwe przedsiębiorstwo.