Znaki drogowe są niezbędnym elementem ruchu, bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo na drodze. Mogą informować kierowców o zagrożeniach lub wymuszać na nich odpowiednie zachowanie. Tylko kto je może stawiać? I co się bardziej opłaca: zakup czy wynajem znaków drogowych?
Projektowanie i organizacja ruchu
Postawienie znaków drogowych jest jednym z końcowych etapów projektowania i organizacji ruchu. W zależności od tego, jaka jest ich rola, wyróżnia się m.in. znaki drogowe zakazu, znaki drogowe informacyjne czy znaki drogowe ostrzegawcze. A kto decyduje o ich montażu?
Tu należy zaznaczyć, że bez posiadania zgody odpowiednich urzędów, postawienie znaków drogowych jest nielegalne, może za to grozić wysoka kara. Trzeba najpierw napisać wniosek, w którym zawarte zostaną takie informacje jak dane nadawcy oraz odbiorcy listu, nazwa ulicy, na jakiej postawiony ma być znak oraz jaki jest powód tej prośby. Konieczne jest dokładne określenie problemu występującego na drodze.
W zależności od tego, jakiej drogi wniosek będzie dotyczyć, należy go skierować do innego urzędu. Najczęściej takie prośby dotyczą gminnych lub powiatowych dróg, którymi zarządza starosta miejscowy właściwy. W przypadku drogi wojewódzkiej wniosek należy złożyć u marszałka województwa. Jeśli znak ma być postawiony na drodze ekspresowej lub autostradzie, konieczne jest skierowanie wniosku do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Prezydent miasta będzie zajmować się drogami publicznymi położonymi w miastach na prawach powiatu. Wyróżnia się także drogi wewnętrzne (np. na osiedlach zamkniętych). Wtedy z wnioskiem będziesz musiał udać się do podmiotu, który zarządza tą drogą.
Legalizacja znaku drogowego będzie mieć więc miejsce dopiero wtedy, gdy właściwy organ wyda pozytywną decyzję.
Warunki techniczne dla znaków drogowych
To jeszcze nie wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na znaki drogowe na sprzedaż lub wynajem. Każdy znak musi spełniać ściśle określone warunki techniczne, które zawarte są w Rozporządzeniach Ministra Infrastruktury i Rozwoju.
Dotyczą one m.in. kształtu, rozmiarów oraz kolorystyki. W zależności od tego, do której grupy znaki przynależą (ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne), będą różnić się średnicą, długością boku, długością podstawy czy wysokością.
Ponadto dokładnie określone jest, jakie elementy odblaskowe mają być stosowane na znakach, aby zwiększyć ich widoczność, zwłaszcza w nocy. Co ciekawe, przepisy regulują nawet, jakie liternictwo ma być wykorzystane (trzeba zachować odpowiednie odstępy między cyframi i literami), a także jaka jest grubość poszczególnych elementów.
Czy Ty musisz się o to martwić? Nie. To doświadczony producent znaków drogowych musi zadbać o to, aby spełniały wszystkie normy. Tylko istotne jest, aby dobrze go wybrać. Warto zweryfikować, czy współpracuje z gminami, miastami. Możesz mieć pewność, że znaki drogowe producenta Unistop są zgodne ze wszystkimi przepisami.
Sprzedaż znaków drogowych
Kiedy opłaca się kupić nowe znaki drogowe, a kiedy korzystniejszy jest ich wynajem? To wbrew pozorom bardzo proste.
W sytuacji, gdy znaki mają być montowane na stałe, lepiej zdecydować się na ich zakup. Wynajem wtedy szybko okazałby się zbyt kosztowny. Natomiast wypożyczalnia znaków drogowych jest dobrym rozwiązaniem w przypadku tymczasowej zmiany w organizacji ruchu.
Z takiej możliwości często korzystają firmy budowlane, które muszą zabezpieczyć roboty, wyjazd z budowy, na czas prowadzenia prac. Po ich zakończeniu znaki są demontowane, nie są już potrzebne. Cenę wynajmu znaków drogowych ustala się indywidualnie, skontaktuj się z producentem, jeśli chcesz dokonać takiej wyceny.
Dobrze jest też zastanowić się, jak często wybrany znak drogowy będzie Ci potrzebny. Może okazać się, że te najbardziej popularne będziesz wykorzystywać podczas każdych robót – wtedy warto pomyśleć nad ich zakupem (pod warunkiem, że masz gdzie je magazynować). Nie masz pewności, co jest dla Ciebie lepsze? Umów się z nami na spotkanie, doradzimy najkorzystniejsze finansowo rozwiązanie.
Kto stawia znaki drogowe? Znaki drogowe – montaż
Na koniec chcielibyśmy napisać o tym, że montaż znaków drogowych również obwarowany jest wieloma przepisami. Trzeba więc posiadać wiedzę na temat tego, jakie są warunki techniczne umieszczania znaków drogowych, czyli w praktyce, w jakich miejscach mogą być montowane oraz jakie należy zachować odległości od drogi, innych elementów ruchu.
Jest to szczególnie istotne w przypadku znaków umieszczanych na stałe – nie można sobie wtedy pozwolić na żaden błąd. I choć teoretycznie, po legalizacji znaku drogowego, ich zainstalowaniem może zająć się jakakolwiek firma, lepiej jest zlecić to specjalistom. Unistop przeprowadza montaż i demontaż znaków, zarówno tych, które zostały zakupione, jak i wynajęte. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.