Znak biało-czerwony

Producent znaków drogowych – co ma w ofercie?

Producentów znaków drogowych w Polsce jest wielu. Większość zajmuje się jedynie produkcją oznakowania, inni mają szerszą ofertę, która obejmuje też projektowanie organizacji ruchu, organizację ruchu, wykonywanie oznakowania poziomego, sprzedaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, wynajem znaków drogowych itp. Przyjrzyjmy się bliżej ofertom producentów znaków drogowych.

Produkcja i sprzedaż znaków drogowych

Producent znaków drogowych zajmuje się przede wszystkim ich wykonywaniem. Produkcja musi odbywać się w stworzonych do tego warunkach, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, ale i dostosowaniem się do wymogów związanych  z wykonywaniem znaków drogowych, chodzi tu o używane materiały, ale i rozmiary tych konstrukcji. Producenci zajmują się wytwarzaniem znaków drogowych informacyjnych, ostrzegawczych, zakazu, nakazu, kierunku i miejscowości, uzupełniające, a także tablic do znaków drogowych i znaków dodatkowych. Konstrukcje te muszą być odporne na działanie czynników zewnętrznych, np. atmosferycznych, powinny być też wytrzymałe i solidne. Produkowane znaki pionowe są oczywiście sprzedawane. Zainteresowane są nimi głównie firmy budowlane, ale i gminy. Chociaż kupić znak drogowy może każdy, należy spełnić szereg wymagań i formalności, aby móc zamontować go legalnie.

Wypożyczalnia znaków drogowych

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu firm, niektórzy producenci, jak Unistop, oferują wynajem znaków drogowych. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku przedsiębiorstw budowlanych, które chcą optymalizować koszty. Zakup znaków nie należy do najtańszych, jeśli mają one zostać użyte przez krótki czas, wówczas bardziej opłacalne może okazać się ich wypożyczenie.

Oznakowanie poziome

Oznaczenia dróg są dostępne nie tylko w wersji pionowej. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, zarówno kierowcy, jak i piesi, kojarzą znaki drogowe poziome. Są one malowane bezpośrednio na jezdni. Mogą nakazywać skręt, miejsce zatrzymania się, udzielenie pierwszeństwa, informować o ścieżce rowerowej, zakazie wyprzedzania itp. Producenci do malowania znaków drogowych poziomych wykorzystują głównie wysokiej jakości farby akrylowe rozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne. Do malowania linii na jezdni stosuje się jedynie dwa kolory: biały i żółty. Ta druga barwa jest zarezerwowana dla tymczasowej zmiany organizacji ruchu i jest ona nadrzędna w stosunku do innych oznakowań.

W ramach malowania znaków poziomych wymienia się dwie techniki. Jest to oznakowanie poziome cienkowarstwowe i oznakowanie poziome grubowarstwowe. Różnią się one między sobą przede wszystkim zastosowanymi farbami i masami. W przypadku pierwszej metody specjaliści malują znaki farbami rozpuszczalnikowymi, wodorozcieńczalnymi i chemoutwardzalnymi, a w drugim rozwiązaniu korzysta się z mas chemoutwardzalnych, termoplastycznych i materiałów prefabrykowanych.

Projektowanie i organizacja ruchu

Niektórzy producenci mają w ofercie projektowanie i organizację ruchu na drogach i podczas prowadzonych robót drogowych. Taka usługa może zostać zrealizowana po otrzymaniu planu orientacyjnego i sytuacyjnego oraz innych dokumentów, w zależności od rodzaju drogi, jej charakterystyki, warunków itp. Poza stworzeniem projektu firma zajmuje się organizacją ruchu, wynajmem znaków i urządzeń bezpieczeństwa ruchu, montażem znaków drogowych, tablic informacyjnych i demontażem, a także serwisowaniem oznakowania.

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego

W ofercie producentów znaków i sklepów drogowych znajdują się jeszcze urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Są one niezbędne do zabezpieczenia dróg, miejsc, gdzie dochodzi do wypadków itp. Wśród urządzeń, które wzmacniają bezpieczeństwo, wymienia się przede wszystkim słupki i tablice kierujące, rozdzielające, prowadzące. Oprócz tego stosuje się progi zwalniające, szczególnie w miejscach, gdzie nakazuje się ograniczenie prędkości, może to być na drogach osiedlowych, w pobliżu szkół, przedszkoli itp. Powszechne stają się także lustra drogowe. Te są montowane w okolicach dróg, w których jest utrudniona widoczność, a próba wyjazdu bez spojrzenia w takie lustro wiązałaby się ze sporym ryzykiem ze strony kierowcy.

Wśród innych urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego wymienia się jeszcze pachołki drogowe, które najczęściej można spotkać podczas robót drogowych oraz lampy ostrzegawcze, sygnalizujące np. utrudnienia w ruchu czy zmianę organizacji. W sprzedaży są także blokady parkingowe, których celem jest zabezpieczenie miejsca postojowego dla właściciela samochodu oraz oprzyrządowanie band-it, które przydaje się do mocowania znaków na słupach i innych konstrukcjach.