Znaki roboty drogowe

Znaki drogowe: wynajem znaków czy kupno znaków do tymczasowej organizacji ruchu?

Znaki drogowe pionowe wykorzystywane są nie tylko przez organy zarządzające drogami, które są odpowiedzialne za prawidłową organizację ruchu, ale także przez firmy budowlane, deweloperskie, które ze względu na prowadzone przez siebie prace, muszą wprowadzić dodatkowe oznakowanie tymczasowej organizacji ruchu. Czy w takich sytuacjach bardziej się opłaca: zakup, czy wynajem? Sprawdzamy.

Producent znaków drogowych – sprzedaż i wynajem znaków drogowych

Zacznijmy od tego, że znaki drogowe powinny pochodzić od sprawdzonych producentów, którzy dbają o to, aby spełniały wszystkie warunki techniczne, określone przez przepisy. Zachowanie standardów w zakresie kształtu, rozmiaru, kolorystyki, a nawet materiałów zastosowanych do ich produkcji jest ważne nie tylko ze względu na obowiązujące prawo, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo. Wpływ na nie ma m.in. odblaskowość znaków, grubość symboli, co zapewnia dobrą widoczność na drodze. Tutaj jedynie dodamy, że producent znaków drogowych Unistop stosuje się do wszystkich wymogów, co skutkuje m.in. tym, że współpracę z nim podejmują gminy, miasta oraz inne organy zarządzające drogami.

Producenci znaków drogowych najczęściej nie ograniczają się wyłącznie do ich sprzedaży. Drugą, popularną usługą jest krótko- lub długoterminowy wynajem znaków drogowych.

I chociaż zakup znaków najczęściej tyczy się stałej organizacji ruchu, decydować mogą się na to też firmy, które muszą je postawić ze względu na tymczasowe zmiany. A co się bardziej opłaca? To zależy – poniżej przeanalizujemy oba te rozwiązania.

Sprzedaż znaków drogowych. Kiedy opłaca się kupić znaki drogowe?

Jak już wspominaliśmy, zakup i montaż znaków drogowych pionowych najczęściej ma miejsce wtedy, gdy dotyczy to stałej organizacji ruchu. Odpowiedzialne są za to organy zarządzające danym odcinkiem drogi.

Ceny znaków zaczynają się od 50-100 zł, a mogą wynosić nawet do kilkuset złotych (tak jest m.in. w przypadku znaków kierunku i miejscowości, znaków drogowych uzupełniających, czy znaków kolejowych).

Jeśli znaki drogowe potrzebne są do tymczasowej organizacji ruchu, ich zakup w niewielu przypadkach jest opłacalny. Dlaczego? Po pierwsze, potrzebne jest miejsce do ich magazynowania. Po drugie, firma, która prowadzi jednocześnie kilka różnych robót, będzie potrzebować więcej kompletów, co zwiększa koszty inwestycji. Do tego trzeba uwzględnić, że oznakowanie dróg jest zróżnicowane, zależne od warunków na drodze, zakresu prac.

Co moglibyśmy poradzić w tej sytuacji? Jeśli masz miejsce, w którym możesz składować znaki drogowe, warto kupić te najczęściej wykorzystywane, jak znaki, które informują o objazdach, a także znaki ostrzegawcze o prowadzonych na drodze robotach, czy o ograniczeniach w prędkości spowodowanych pracami. Są one wykorzystywane podczas każdych prac drogowych, a więc ta inwestycja w końcu i tak się zwróci.

Wynajem znaków drogowych

Wypożyczalnia znaków drogowych umożliwia ich wynajem na określony czas. Koszt takiej usługi wyceniany jest indywidualnie, uzależnia się go m.in. od czasu wynajmu, a także ilości znaków. Jeśli decydujesz się podjąć stałą współpracę z daną wypożyczalnią, zawsze możesz negocjować ostateczną wycenę.

Kiedy to się sprawdza? Na wynajem znaków drogowych decydują się przedsiębiorcy budowlani, którym nie opłaca się wynajmować kolejnej przestrzeni magazynowej lub dla których inwestycja związana z zakupem znaków byłaby zbyt dużym obciążeniem na początku działalności.

Wynajem jest również często wykorzystywaną opcją w przypadku specyficznych znaków, które nie są potrzebne podczas każdych prac.

Z tej możliwości korzystają organizatorzy różnych wydarzeń okolicznościowych, zgromadzeń, festiwali i koncertów. To jednorazowe okazje, które wymagają zmiany organizacji ruchu na kilka, kilkanaście dni i zakup znaków byłby zbędnym wydatkiem.

Jak już sygnalizowaliśmy, można też zdecydować się na model „mieszany”, czyli część znaków zakupić, a część wynajmować. A jeśli nadal masz wątpliwości, co się bardziej opłaci, skontaktuj się z nami. Wycenimy zarówno kupno, jak i wynajem drogowych, a ty możesz spokojnie porównać te koszty w perspektywie długoterminowej.

Producent znaków a inne usługi – montaż znaków drogowych, projekt organizacji ruchu

Na koniec mamy informację, która może okazać się dla ciebie przydatna – niektórzy producenci znaków drogowych, jak Unistop, zapewniają kompleksowe usługi w zakresie organizacji ruchu. Co to oznacza?

Możesz nie tylko kupić/wynająć znaki drogowe, ale również zamówić projekt tymczasowej organizacji ruchu (będzie ci potrzebny, jeśli prowadzone na drodze roboty utrudniają korzystanie z niej), czy profesjonalny montaż znaków drogowych (nie wszyscy wiedzą, że przepisy regulują również, w jakich miejscach, odległości powinny znajdować się znaki). Co więcej, Unistop oferuje całodobowy serwis w przypadku awarii oznakowania, co zmniejsza ryzyko przestoju w pracach.