znak z rowerem drogowy

Firmy produkujące, wypożyczające znaki drogowe w Polsce – lista firm

Znaki drogowe wpisane są w nasz krajobraz, znajdziemy je przy drogach, na budowach, a nawet na prywatnych posesjach. Oczywiście ktoś musi je wyprodukować, by możliwe było umieszczenie ich w przestrzeni publicznej. Przedstawiamy firmy, które zajmują się wytwarzaniem znaków drogowych oraz przedsiębiorstwa, które zajmują się ich wynajmem.

Produkcja znaków drogowych

Warto wiedzieć, że producentami znaków drogowych są firmy, które się w tym specjalizują. Dlaczego to takie ważne? Czemu znaków drogowych produkcją nie może zająć się przedsiębiorstwo, które ma niezbędne do tego maszyny i materiały?

Przede wszystkim z uwagi na to, że aby znak drogowy pionowy mógł zostać wykorzystany przez organy zarządzające drogami publicznymi do organizacji ruchu drogowego, powinien spełniać szereg norm. Jasno określone są ich warunki techniczne.

Da się znaleźć przepisy, które omawiają wymagania, jakie stawiane są producentom znaków drogowych. Nie może być tak, że w zależności od regionu, czy miejsca, w którym stosuje się oznakowanie pionowe, czy nawet znaki poziome, ma ono inne kształty, rozmiary, kolorystykę. Znaki drogowe muszą spełniać również standardy co do materiału, jaki zostanie zastosowany do ich produkcji. Dlaczego tak się dzieje?

Chodzi przede wszystkim o kwestię trwałości, ale i bezpieczeństwa. Przykładowo każdy symbol powinien mieć taką samą grubość. Dlaczego? Chodzi o widoczność. Za nią odpowiada nawet dobór koloru. Nie mówiąc o elementach odblaskowych. Muszą każdorazowo tak samo odbijać światło.

Aby więc wyprodukować znaki drogowe, które będą spełniały normy, przedsiębiorstwo musi je poznać. Musi też dopasować do tego swoją linię produkcyjną. Nie mówiąc o zakupie odpowiednich materiałów lub półfabrykatów, które użyte w procesie wytwórstwa dadzą odpowiedni efekt.

W sytuacji, gdy firma posiądzie wiedzę i doświadczenie w produkcji znaków drogowych pionowych, często specjalizuję się głównie w tym. Ewentualnie poszerza swoją ofertę o produkcję urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, czy tworzenie oznakowania poziomego. Takie przedsiębiorstwa mają wówczas komplet produktów do organizacji ruchu drogowego. To sprawia, że najczęściej korzystają z ich usług zarządcy dróg, ale i firmy budowlane. Projektowanie organizacji ruchu jest zajęciem, na którym trzeba się znać i mieć do tego odpowiednie narzędzia.

Firmy produkujące znaki drogowe w Polsce

Skoro omówiono już produkcję znaków drogowych, warto wspomnieć o tym, kto się tym zajmuje. W Polsce w tym zakresie działa sporo firm. W zasadzie w każdym regionie znajdzie się przedsiębiorstwo, które tworzy znaki drogowe spełniające normy. O kim mowa? Producenci znaków drogowych w Polsce:

Unistop swoją siedzibę ma w Czeladzi, jednak swoim działaniem obejmuje cały kraj. W ofercie firmy jest produkcja znaków drogowych: ostrzegawczych, zakazu, nakazu, informacyjnych, uzupełniających i dodatkowych. Unistop produkuje również znaki kierunku i miejscowości. W ofercie firmy są też tabliczki do znaków drogowych. Przedsiębiorstwo oferuje także znaki dodatkowe i kolejowe. Aby w pełni zagwarantować możliwość organizacji ruchu drogowego, proponuje urządzenia bezpieczeństwa drogowego. Unistop zajmuje się też oznakowaniem poziomym. Co więcej, jest w stanie przygotować też projekt organizacji ruchu. Na uwagę zasługuje również serwis i opieka porealizacyjna.

Wimed to polski producent znaków drogowych, którego siedziba znajduje się w Tuchowie, jednak jak twierdzi założyciel przedsiębiorstwa, nie ma w Polsce miejscowości, w której nie byłoby znaków tej firmy. Wimed produkuje wszystkie aktualnie obowiązujące na polskich drogach znaki drogowe, w tym również te aktywne. Ale to nie wszystko. Zajmuje się też produkcją znaków kolejowych, osiedlowych, tablic wykorzystywanych w miejskim systemie informacji, oznakowania szlaków turystycznych i rowerowych. W ofercie firmy Wimed znajduje się też oznakowanie parkingów i tabliczki, tablice nietypowe – unijne, reklamowe.

Drog-Znak to firma istniejąca od 1988 roku. Przedsiębiorstwo znajduje się w Warszawie. Drog-Znak zajmuje się produkcją znaków drogowych, blokad parkingowych. Drog-Znak oferuje również sprzedaż produktów drogownictwa. Firma zajmuje się też montażem oznakowania pionowego i poziomego. W ofercie przedsiębiorstwa znajduje się również projektowanie rozwiązań organizacji ruchu drogowego.

Tioman to producent znaków drogowych i innego wyposażenia stosowanego podczas organizacji ruchu drogowego. Przedsiębiorstwo powstało w 1998 roku. Siedziba firmy znajduje się w Łysomicach w województwie kujawsko-pomorskim na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Oczywiście, jak to w przypadku takich przedsiębiorstwa bywa, działanie rozszerza na całą Polskę, a nawet poza jej granice. W swojej ofercie posiada oznakowanie pionowe, znaki zmiennej treści, znaki aktywne, konstrukcje wsporcze, które umożliwiają zamontowanie odpowiedniego oznakowania drogowego. Tioman oferuje również urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, barierki wygrodzeniowe i energochłonne, a także tabliczki z nazwami ulic, tablice unijne i reklamowe, przyczepy sygnalizacyjne i sygnalizację wahadłową. Na uwagę zasługuje oferta kolejowa, a więc wiaty przystankowe, wygrodzenia kolejowe i oznakowanie peronów. Co ciekawe, firma ma w swojej ofercie również małą architekturę miejską, jak ławki parkowe, kosze na śmieci, stojaki rowerowe.

Wynajem znaków drogowych

Warto wiedzieć, że nie zawsze jest konieczność zakupu znaków drogowych i innych urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. To wiedza, z jakiej powinni skorzystać zwłaszcza przedstawiciele firm zajmujących się wykonywaniem prac budowlanych, które wymagają czasowej zmiany organizacji ruchu. Większość producentów oferuje również wynajem znaków drogowych.

Wypożyczalnia znaków drogowych umożliwia ich wynajem na określony czas. Nie ma więc konieczności zakupu oznakowania, a potem składowania go. Od kogo można wynająć znaki drogowe? Z wyżej wspomnianych producentów, firmy wypożyczające oznakowanie dróg to Unistop i Drog-Znak.

Co ciekawe, usługę wynajmu znaków drogowych można zamówić również online. Strona wypozyczznak.pl to internetowa wypożyczalnia znaków drogowych. Działa na terenie całego kraju. Swoją ofertę najmu kieruje do organizatorów ogromnych budów, ale i do klientów indywidualnych.