znak stop na drodze

Jak kupować znaki drogowe? Co jest potrzebne aby kupić znak? Czy każdy może kupić znak drogowy?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy można samodzielnie stawiać znaki drogowe, a co za tym idzie, czy możliwe jest ich kupienie. Jak je nabyć? Co jest potrzebne, by kupić znak drogowy? Wyjaśniamy, czy każdy może kupić znak drogowy.

znak stop na drodze

 

Znaki drogowe – kto może je kupić?

Każdy – zarówno kierowca, jak i pieszy – wie, jak dużą rolę odgrywają znaki drogowe. Poznają je nawet dzieci w przedszkolu. Wyróżnić można różnego rodzaju znaki drogowe: informacyjne, nakazu, zakazu, ostrzegawcze, kierunkowe i inne. Znaki drogowe umożliwiają pieszym i kierowcom pojazdów właściwą orientację. Dzięki nim projektowanie i organizacja ruchu są w ogóle możliwe. Ale to nie wszystko, co należy o nich wiedzieć. Istotne jest też między innymi to, że Policja i inne służby są zobowiązane egzekwować od użytkowników dróg stosowanie się do znaków drogowych poziomych i pionowych. Jeśli kierowcy i piesi tego nie robią, wówczas muszą liczyć się z tym, że otrzymają odpowiedniej wysokości karę, grzywnę lub mandat.

Jednak nie ma co łudzić się, że na przykład mieszkając w miejscu, w którym jest duży ruch i chcąc go ograniczyć, czy zakazać parkowania, można kupić znak i go sobie ot tak postawić.

Owszem, nic nie stoi na przeszkodzie, by nabyć odpowiednie oznakowanie. Znaków drogowych sprzedaż oferuje wiele firm. Zatem w zasadzie, chcąc odpowiedzieć na pytanie postawione na wstępie – każdy może kupić znak drogowy. Co więcej, mimo iż nie leży na półce każdego sklepu, nie jest to trudno dostępny towar. Jak się chce, to po wyszukaniu informacji o tym, jacy są producenci znaków drogowych, z pewnością znajdzie się i dane o tym, gdzie można dostać ich produkty. Warto jednak wiedzieć, że nie ma sensu kupowanie oznakowania, które nie spełnia wymogów ustawy. Znaki muszą mieć określone wymiary, a także być wykonane zgodnie ze sztuką.

Dlatego nie ma sensu stawianie na pierwsze lepsze. Producent znaków drogowych, który ma w swojej pracy doświadczenie i realizuje zlecenia dla gmin, stosuje się w swoich pracach do wszelkich wytycznych. Dzięki temu wybierając oznakowanie np. od Unistop, ma się pewność, że wszystko jest zgodne ze sztuką. Producent znaków stosuje się do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Co jest potrzebne aby kupić znak?

Pytanie w zasadzie dość przewrotne, bowiem by kupić znak drogowy, potrzebna jest wiedza o tym, jaki to ma być znak. Jeśli wie się, że ma to być na przykład „Zakaz wjazdu”, wówczas wystarczy poszukać znaków drogowych producenta i zgłosić zapotrzebowanie na tego typu oznakowanie.

Aby móc nabyć znak, trzeba też dysponować odpowiednią ilością gotówki. Warto wiedzieć, że nie są one zbyt tanie. Z uwagi na to, że przy ich produkcji należy stosować się do określonych Ustawą wymogów, ceny bywają wysokie. Za jeden znak należy zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Właśnie dlatego zdecydowanie częściej opłaca się bardziej wynajem znaków drogowych niż ich zakup. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. W przypadku chęci umieszczenia oznakowania na stałe, konieczne jest jego wykupienie.

Sprzedaż znaków drogowych możliwa jest zarówno w detalu, jak i w hurcie. Jednak prawdę powiedziawszy, rzadko kiedy osoby indywidualne się na to decydują, choć oczywiście nie można powiedzieć, że się tak nie dzieje. A kiedy najczęściej przydaje się wypożyczalnia znaków drogowych? Wtedy, gdy niezbędne są do czasowego oznakowania. Na przykład na wypadek remontu, objazdu itp.

Kto może postawić znak drogowy?

Temat zakupu i wynajmu znaków drogowych jest już wyczerpany. Wiemy, że właściwie każdy może kupić lub wynająć znak drogowy. Najlepiej, by oczywiście wybrał taki, który został wykonany zgodnie z prawem. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że o ile każdy może sobie znak kupić lub wypożyczyć, to nie każdy może go postawić.

Zgodnie z 1 paragrafem 85 artykułu Kodeksu Wykroczeń każdy, kto samowolnie ustawia, niszczy, uszkadza, usuwa, włącza lub wyłącza znak, sygnał, urządzenie ostrzegawcze lub zabezpieczające albo zmienia ich położenie, zasłania je lub czyni niewidocznymi, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Tak więc, nawet będąc w posiadaniu znaku, który jest wykonany zgodnie ze sztuką, nie można go samodzielnie postawić. Można tego dokonać tylko i wyłącznie po zatwierdzeniu sprawy przez odpowiednie podmioty.

Należy więc napisać wniosek o postawienie znaku drogowego i skierować go do odpowiednich służb. Zależy to od charakteru i kategorii danej drogi. W przypadku ulic w jakimś mieście, wniosek należy skierować do prezydenta miejscowości. Jeśli jest to droga powiatowa lub wojewódzka, to zarządzają nimi kolejno starosta oraz wojewoda i to do nich trzeba złożyć wniosek o postawienie znaku w danym miejscu.

Gdy otrzyma się pisemną zgodę, można ustawić znak drogowy samodzielnie lub w obecności właściwego urzędnika. Tylko wówczas jest on pełnoprawne i każdy kierowca i pieszy jest zobowiązany stosować się do niego, a Policja i inne służby do egzekwowania od użytkowników dróg jego przestrzegania lub – jeśli się do niego nie zastosują – wystawiania grzywny lub mandatu.

Jednak to nie jest tak, że pisze się wniosek o możliwość ustawienia znaku i od razu spotyka się to z aprobatą. We wniosku należy wskazać na jakiej dokładnie ulicy powinien zostać postawiony znak, a także wyjaśnić, czym jest to spowodowane. Najlepiej, gdy jego obecność ma mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drodze lub płynności ruchu.